Projekty naukowe

Sekcja dotyczy wyłącznie uczniów, którzy w roku szkolnym 2023/2024 kończą 3. klasę szkoły ponadpodstawowej (i 4. klasę technikum).

Obóz dla najstarszych roczników jest czasem, w którym nasi uczestnicy z różnych klas szkół średnich wspólnie rozwijają się naukowo. Dla tych, którzy po wakacjach będę przygotowywać się już do matury, przygotowaliśmy coś specjalnego – podczas obozu, będą mieli okazję przeprowadzić swój własny projekt naukowy pod opieką jednego z naszych doświadczonych członków kadry.

Realizacja projektów przebiegać będzie w trzech etapach:

1. Wybór tematu projektu na Wiosennych Warsztatach Naukowych (data jeszcze nie ogłoszona, możliwy udział stacjonarny lub zdalny),

2. Przygotowanie projektu przed obozem,

3. Realizowanie projektu podczas obozu.

Na koniec odbędzie się sesja plakatowa, podczas której będziecie mieli okazję zaprezentować swoje wyniki.

Wiosenne Warsztaty Naukowe

Wiosenne Warsztaty Naukowe (WWN) to kilkudniowe spotkanie, podczas którego będziecie mogli wybierać temat projektu, który zrealizujecie. Oprócz szczegółowego zaprezentowania propozycji projektu, WWN to dla nas także okazja do zaprezentowania wam nauki od podszewki. Zaplanowane jest m.in. zwiedzanie laboratoriów.

Po spotkaniu będziecie mieli możliwość zagłosowania w ankiecie na projekt, który chcecie zrealizować. Na podstawie tej ankiety zostaniecie dobrani w trzy osobowe grupy i wspólnie zrealizujecie swój naukowy cel.

Przygotowania przed obozem

Większość projektów oprócz samej pracy wymaga także opanowania pewnych umiejętności jak podstawy programowania w danym języku, czy przygotowanie literaturowe. Czas na pojęcie wszystkiego, co potrzebne do rozpoczęcia pracy będziecie od zakończenia WWN praktycznie do samego obozu. Szczegóły ustalać będziecie z opiekunem swojego projektu.

Realizacja projektu podczas obozu

Na obozie odbędzie się najważniejsza część projektu – badania i analiza ich wyników. Poznaczonych na to zostanie 15 godzin zegarowych (czyli 10 ćwiartek – jednostek zajęciowych). W pierwszym tygodniu obozu będziecie przeznaczać codziennie dwie ćwiartki na pracę nad projektem. Sami będziecie mogli wybrać, o jakiej porze dnia będziecie się tym zajmować.

Do waszej dyspozycji stale będzie opiekun projektu oraz Koordynator projektów naukowych (poniżej), w każdej chwili będziecie mogli poprosić ich o pomoc.

Sesja plakatowa

Zwieńczeniem waszej pracy będzie sesja plakatowa. Tajemnice przygotowywania posteru poznacie podczas Wiosennych Warsztatów Naukowych. Oprócz samodzielnie przygotowanego plakatu będziecie poproszeni o zaprezentowanie abstraktów, które streszczą waszą pracę i przedstawią w sposób zwięzły wasze wyniki publiczności.

Na najlepsze prace czekają nagrody, które przyzna komisja oraz publiczność – wszyscy uczestnicy i kadra będąca na obozie.

W razie pytań należy skontaktować się z Koordynator projektów naukowych:

E-mail: eliza.plotnikowa@almukantarat.pl

Często zadawane pytania

To, co będziecie robić/badać realizując wasz projekt, zależy od tego, jaki projekt wybierzecie. Szczegóły poznacie na początku kwietnia, gdy ogłoszone zostaną Wiosenne Warsztaty Naukowe. W ubiegłych latach proponowany były projekty oparte o m.in. programowanie sieci neuronowych,  prosta analiza danych astronomicznych, badania literaturowe, tworzenie symulacji komputerowych, czy obserwacja nocnego nieba. Choć na pierwszy rzut oka wydają się to tematy trudne, to pod opieką naszych kadronów i w grupie rówieśników na pewno sobie z tymi wyzwaniami poradzicie.

Udział w Wiosennych Warsztatach Naukowych jest warunkiem wzięcia udziału w projektach. Możliwy będzie także udział zdalny. Najważniejsza część spotkania dotyczy wyboru tematu projektu i jest obowiązkowa. Jeśli ktoś jedzie w tym roku na swój pierwszy obóz dla licealistów i nie wiedział o WWN/nie mógł wziąć w nich udziału będzie zaproszony do wzięcia udziału w Sesji Referatowej.

Na etapie dobierania grup warto zgłosić takie preferencje Koordynatorowi projektów. Zostaną one wzięte pod uwagę przy dobieraniu grup.

Naszym celem jest zaproponowanie wam projektów jak najbardziej różnorodnych i rozwijających. Choć każdy z nich na pewno będzie wymagał waszej pracy i zaangażowania, to będą się one różnić stopniem trudności. Dodatkowo ze swoim koordynatorem będziecie mogli modyfikować cele i założenia projektów, tak aby, jak najlepiej wam odpowiadały.